می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت نام

منبع تغذیه زیمنس

منبع تغذیه یا پاورسوپلای دستگاهی است که انرژی یک یا چند دستگاه الکترونیکی را تامین می کند. منابع تغذیه هم می‌توانند دستگاهی مجزا به شمار بیایند و هم می توانند قسمتی از یک دستگاه دیگر باشند. در این صورت تامین ولتاژ و جریان مناسب دستگاه الکتریکی اصلی بر عهده منابع تغذیه است. منابع تغذیه در […]

منبع تغذیه یا پاورسوپلای دستگاهی است که انرژی یک یا چند دستگاه الکترونیکی را تامین می کند. منابع تغذیه هم می‌توانند دستگاهی مجزا به شمار بیایند و هم می توانند قسمتی از یک دستگاه دیگر باشند. در این صورت تامین ولتاژ و جریان مناسب دستگاه الکتریکی اصلی بر عهده منابع تغذیه است. منابع تغذیه در واقع نوع، جریان و دامنه ولتاژ را برای دستگاه های الکتریکی تنظیم می کنند. منابع تثبیت شده، ولتاژ یا جریان خروجی را تا میزان معینی ثابت نگه می دارند. شرکت زیمنس یکی از شرکت های پیشرو در حوزه تولید منبع تغذیه است.

 

منبع تغذیه زیمنس

شرکت زیمنس بزرگترین تولید کننده محصولات صنعتی در اروپا محسوب می شود. محصولات زیمنس به عنوان محصولاتی با کیفیت شناخته شده اند. همچنین این محصولات متناسب با بازار هم پیشرفت بسیار مطلوبی دارند. منبع تغذیه زیمنس یکی از محصولات کاربردی این شرکت است که انواع گوناگونی از آن در بازار موجود است.

 

منبع تغذیه زیمنس چه بخش هایی دارد؟

ساده ترین منابع تغذیه هم دارای دو بخش ورودی و خروجی هستند. به طور معمول این دو بخش به صورت الکتریکی از هم مجزا و ایزوله هستند. پس می توان هر منبع تغذیه را به بخش های زیر تقسیم کرد:

1) بخش ورودی: این بخش شامل ولتاژ ورودی، جریان مصرفی و هجومی، زمین و فیوز ورودی، تغذیه dc، حافظه خطا، فرکانس و اصلاح ضریب توان pfc می شود.

2) بخش خروجی: این بخش شامل ولتاژ و جریان خروجی، جریان اتصال کوتاه و زمین ثانویه است.

 

انواع منبع تغذیه

منابع تغذیه انواع گوناگونی دارند. برخی از مهم ترین انواع منبع تغذیه عبارت اند از:

  • منابع تغذیه dc

این نوع از منابع تغذیه، برق ac یا dc را دریافت می کنند و یک ولتاژ dc ثابت را برای بار متصل به خود تامین می کنند.

  • منابع تغذیه ac

منابع تغذیه ac ولتاژ ورودی را کم یا زیاد می کنند. این منابع تغذیه به طور معمول عملیات فیلترینگ را نیز انجام می دهند. لازم به ذکر است که منابع تغذیه ac بسته به نوع فعالیت و اختلاف ولتاژهای ورودی و خروجی به انواع گوناگونی تقسیم می شوند.

  • منابع تغذیه سوییچینگ

این منابع تغذیه به نوعی امنیت دستگاه و کاربر را تامین می کنند. در این منابع اگر یک جریان بالای غیر طبیعی از منبع تغذیه کشیده شود، این جریان به عنوان اتصال کوتاه شناخته می شود. در نتیجه پیش از آسیب به سیستم، منبع تغذیه خاموش می شود.

  • منابع تغذیه قابل برنامه ریزی

در منابع تغذیه قابل برنامه ریزی می توان جریان، ولتاژ و فرکانس را از راه دور و با یک آنالوگ ورودی (رابط های دیجیتال) تنظیم کرد.

  • منابع تغذیه بدون وقفه (ups)

در این منابع تغذیه از دو یا چند منبع توان به صورت همزمان استفاده می شود. ups پس از دریافت ولتاژ اصلی برق، باتری های متصل به خود را شارژ می کند. به این ترتیب پس از قطع برق تا مدت کوتاهی برق

 

 

 

 

کاربرد منبع تغذیه زیمنس

منابع تغذیه زیمنس می توانند بسته به نوع، کارکردهای متفاوتی داشته باشند. این منابع تغذیه می توانند در کامپیوترها، دستگاه های جوشکاری و سایر تجهیزات صنعتی به کار روند. در صورت دستیابی به بازدهی بالا بهتر است از منابع تغذیه سوییچینگ زیمنس استفاده شود.

منابع تغذیه زیمنس ولتاژ مورد نیاز pcl های زیمنس را تامین می کنند. این منابع ولتاژ 5 ولت dc را از ولتاژ های 24 ولت dc ایجاد می کند. همچنین می توانند این ولتاژ را از ولتاژ 110 یا 220 ولت جریان های ac تامین کنند.

چگونگی نصب و استفاده از منابع تغذیه زیمنس

توصیه می شود که منابع تغذیه در بالای تجهیزات نصب شوند. چون به طور معمول سیستم های خنک کننده در بالای دستگاه ها نصب می شوند و منابع تغذیه هم باید به این سیستم ها نزدیک باشند.

بعضی از مدارها به حداقلی از جریان نیاز دارند تا شروع به کار کنند؛ اما به هر حال بهتر است از مقادیر بالای جریان استفاده نشود تا در صورت ایجاد خطا و شارش جریان، مدار آسیبی نبیند. برای استفاده از منبع تغذیه ابتدا باید ولتاژ مصرفی مصرف کننده بررسی شود. قبل از اتصال باید ولوم دستگاه روی کمترین میزان ممکن تنظیم شود، ولی پس از اتصال می توان اختلاف پتانسیل را به حد مناسب و دلخواه در نظر گرفت.

قیمت منبع تغذیه زیمنس

قیمت منابع تغذیه زیمنس به نوع دستگاه بستگی دارد. ولتاژ و جریان ورودی و خروجی از عوامل مهم تعیین کننده در قیمت منبع تغذیه محسوب می شوند.

 

 

 

 

نمایندگی منبع تغذیه زیمنس در ایران و تهران

شرکت زیمنس، از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده محصولات صنعتی است که در نقاط مختلف جهان شعبه های بسیاری دارد. محصولات زیمنس در ایران هم چندین نمایندگی دارند. مجموعه تامین صنعت به عنوان نماینده محصولات زیمنس در تهران فعالیت دارد. این مجموعه با بهره گیری از نیروهای مجرب و متخصص در پی آن است که بهترین محصولات را به مصرف کنندگان خود ارائه دهد.

نیروهای مجرب مجموعه تامین صنعت بهترین محصولات شرکت زیمنس را انتخاب می کنند و آن ها را با نازل ترین قیمت موجود در بازار به مصرف کنندگان ارائه می دهند. مجموعه تامین صنعت به عنوان نماینده رسمی شرکت زیمنس، کلیه محصولات و تجهیزات فشار ضعیف، متوسط و اتوماسیون صنعتی زیمنس را به مشتریان ارائه می کند.

مشتریان عزیز می توانند برای دریافت مشاوره جهت خرید منبع تغذیه زیمنس با کارشناسان بخش پشتیبانی مجموعه تامین صنعت ارتباط برقرار کنند.

مجموعه تامین صنعت می تواند جدید ترین منابع تغذیه زیمنس را به مشتریان محترم عرضه کند. همچنین این مجموعه خدمات پس از فروش متنوعی هم به مشتریان ارائه می کند.

محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *