می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت نام

آشنایی با سیستمهای مانیتورینگ صنعتی

آشنایی با سیستمهای مانیتورینگ صنعتی: امروزه در کارخانجات و واحد های بزرگ صنعتی راهبری سیستمها و ماشین آلات به صورت محلی و توسط اپراتور خاص برای هر قسمت ، به علت گستردگی سایت فاصله بین یونیت ها ، حجم بالای تجهیزات و عدم امکان ایجاد هماهنگی های مورد نیاز بین واحد های مختلف ، اکان […]

آشنایی با سیستمهای مانیتورینگ صنعتی: امروزه در کارخانجات و واحد های بزرگ صنعتی راهبری سیستمها و ماشین آلات به صورت محلی و توسط اپراتور خاص برای هر قسمت ، به علت گستردگی سایت فاصله بین یونیت ها ، حجم بالای تجهیزات و عدم امکان ایجاد هماهنگی های مورد نیاز بین واحد های مختلف ، اکان پذیر نیست و از مجموعه ای به نام سیستم کنترل و مانیتورینگ استفاده می شود . این مجموعه شامل دو بخش زیر می باشد :

  1. سیستم کنترل
  2. سیستم Monitoring and Operating

ساختار رایج در سیستم های مانیتورینگ مدل Client – Server  می باشد .

در این مدل اطلاعات دریافتی از سیستم کنترل در یک یا چند کامپیوتر قدرتمند به نام Server پردازش شده و سپس اطلاعات لازم به کامپیوتر های ساده تری که در اختیار اپراتور ها قرار دارد (Client)، ارسال می شود . Server در واقع رابط بین اپراتور و سیستم کنترل است . اپراتور ها مستقیما با server کاری ندارند و وظیفه نگهداری Maintenance کامپیوتر های Server بر عهده فردی به نام Administrator  است .

به کامپیوتر هایی که به عنوان  client استفاده می شود operator station یا OS گفته می شود .

دستگاههای مورد استفاده در سیستم مانیتورینگ انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع کاربرد و بعضی شرایط دیگر انتخاب می شوند . نوع ، شکل ، ابعاد و تعداد نمایشگرها بستگی به پیچیدگی پروسس و اندازه Plant بسیار متنع هستند . در ادامه به این نوع اشاره می شود :

  1. یک مانیتور به ازای هر اپراتور
  2. دو یا چند مانیتور به ازای هر اپراتور
  3. مانیتور + صفحه کلید خاص
  4. Operator Panel

نرم افزار مانیتورینگ یک بسته نرم افزاری با قابلیت های زیر است :

  • طراحی گرافیکی صفحات
  • برقراری ارتباط اطلاعات بین PC و PLC
  • پیاده سازی آرشیو اطلاعات و پیغام ها
  • طراحی گزارشات

در قسمت های بعدی این فایل آموزشی با مطالبی مثل ، انواع صفحات نمایش ، طراحی صفحات گرافیکی ، المان های گرافیکی دینامیک ، انواع آلارم ها و ذخیره سازی مقادیر متغیر ها و رخداد ها آشنا می شویم .

نام فایل : آشنایی با سیستمهای مانیتورینگ صنعتی

اندازه فایل :2.80mb

دانلود رایگان

دانلود رایگان این فایل صرفا برای کاربرانی است که وارد شده‌اند. چرا عضو سایت نمی‌شوید تا دیگر این پنجره را نبینید و مستقیم دانلود کنید؟! - ورود به سایت
دانلود فایل دانلود این فایل صرفا برای کاربران وارد شده است.
محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *