راهنمای بکارگیری درایو تکو Teco MA7200

0
50084

درایو ۷۲۰۰ MA ساخت شرکت Teco در محدوده قدرت بین ۷۵.۰ کیلو وات تا ۵۵ کیلو وات, تولید می گردد.
این درایو , برای کنترل موتورهای القایی آسنکرون IM در دو حالت Loop open (بدون انکودر) و حالت Loop closed به همراه انکودر AB ( قابل استفاده است. سه مدل از این درایو تکو از نظر برق ورودی , وجود دارد. درایوهایی که به برق ورودی تکفاز ۲۳۰ وصل می گردد بین ۷۵.۰ کیلو وات تا ۲.۲ کیلو وات تولید می شود. درایوهای با ورودی سه فاز ۲۳۰ ولتی , بین ۷۵.۰ تا ۳۰ کیلو وات و درایو تکو با ورودی سه فاز ۴۶۰ ولتی , بین ۷۵.۰ کیلو وات تا ۵۵ کیلو وات وجود دارد.

دانلود فیلم آموزشی اینورتر C2000

دانلود بسته آموزش اینورتر دلتا

شکل زیر, مدار کنترلی و قدرت درایو MA7200 را نشان می دهد.

این مدار, مربوط به درایو تکو ۷۵.۰ تا ۵.۱ کیلو وات (درایوهای کوچک)است. مدار شکل بالا دارای ۸ ورودی دیجیتال, سه ورودی آنالوگ, یک خروجی رله ای, دو خروجی دیجیتال ترانزیستوری, ورودیهای انکودر, یک پورت Rs485 و همچنین دو خروجی آنالوگ می باشد. شکل زیر نیز مدار کنترلی و قدرت برای درایو تکو ۲.۲ کیلو وات تا ۵۵ کیلو وات را نشان می دهد.

این مدار درایو تکو شامل هشت ورودی دیجیتال , سه ورودی آنالوگ , ورودیهای انکودر , دو خروجی آنالوگ , دو خروجی رله ای , یک خروجی دیجیتال ترانزیستوری و یک پورت Rs485 می باشد. مقاومت ترمز Resistor Braking در هر دو مدار , بین ترمینالهای B1 و B2 وصل می گردد. برای مدلهای بالاتر از ۱۵ کیلو وات , ترمینالهای B1 و B2 وجود ندارد و باید از واحد ترمز unit Braking که بین ترمینالهای + و – باس dc وصل می گردد, استفاده شود. مدارهای شکل زیر , مدار قدرت برای توانهای مختلف را نشان می دهد.

کی پد مورد استفاده برای این درایو تکو , ۳۶-JNEP همانند شکل زیر , از نوع LCD , دارای ۱۰ عدد کلید و یک صفحه کوچک دو خطی LCD به علاوه پنج لامپ نشانگر LED است.

این درایو تکو , دارای دو مد Mode PRGM و Mode DRIVE است. زمانی که درایو در حالت STOP است, کلید DRIVE/PRGM را فشار دهید. فشار بر روی کلید DRIVE /PRGM باعث می گردد بین این دو مد , جابجا شود. زمانی که در مد DRIVE است چراغ نشانگر DRIVE روی کی پد روشن می شود. اگر درایو در حالت Mode DRIVE باشد , درایو می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما اگر در حالت Mode PRGM باشد, درایو, فرمان نمی گیرد. تغییر پارامتر ها در مد PRGM انجام می شود.

شکل زیر , چارت مربوط به دو حالت PRGM و DRIVE را نشان می دهد.

بر اساس شکل بالا, پس از متصل شدن درایو تکو به برق , درایو در حالت DRIVE قرار میگیرد. در این مد , میتوانید پارامترهای گروههای Un و An و Bn و Sn و Cn را مشاهده کنید. اگر کلید DRIVE/PRGM را فشار دهید چراغ بالای کی پد چراغ DRIVE خاموش می گردد و وارد مد PROGRAM میشود.

بنابراین می توانید پارامتر های گروههای An و Bn و Sn و Cn را مشاهده و ویرایش نمایید . برای حرکت بین گروههای پارامتری بالا از کلید DSPL استفاده شود. درایو MA7200 می تواند در دو حالت Remote و Local بکار گرفته شود. در حالت Local فرمان حرکت و توقف و همچنین تغییر سرعت از طریق کی پد , انجام می گیرد.

در حالت Remote فرمان حرکت و توقف و تغییر فرکانس , از طریق ترمینالهای دیجیتال و انالوگ موجود روی درایو و یا از طریق ارتباط سریال Rs485 صورت خواهد گرفت. برای تغییر بین دو حالت Remote و Local از دو کلید JOG و Reset استفاده می شود. فشار همزمان کلیدهای jog و Reset باعث می شود به حالت Remote بروید . فراموش نکنید که درایو باید در حالت stop باشد. در حالت Local هر دو چراغ SEQ و REF خاموش هستند. اما در حالت Remote چراغهای SEQ و REF روشن می شوند.

از کلید REV/FWD برای تغییر جهت گردش موتور در حالت Local استفاده شود. کلیدهای Run و Stop نیز در این حالت , برای فرمان حرکت و توقف , بکار میرود. از کلیدهای Enter/ EDIT و جهت بالا و جهت پائین نیز میتوان برای تغییر پارامترهای درایو استفاده نمود.

شکل زیر, روش تغییر پارامتر ۰۸-Sn را نشان می دهد.

ابتدا کلید DRIVE/ PRGM را فشار دهید . پارامتر -۰۱-An بر روی کی پد , ظاهر می گردد. کلید DSPL را دوبار فشار دهید تا به پارامتر -۰۱-Sn برسید . با کلید جهت بالا , حرکت کنید تا به پارامتر -۰۸-sn برسید. برای تغییر مقدار این پارامتر , کلید r/ EDIT را فشار دهید , مقدار عددی جلوی پارامتر, شروع به چشمک زدن می کند. با کلید جهت بالا یا پائین , مقدار این عدد را تغییر دهید, برای save شدن مقدار جدید در حافظه درایو , کلید Enter/ EDIT را فشار دهید . عبارت Accepted Entry برای لحظه ای ظاهر می شود.

کلید DRIVE/PRGM را فشار دهید تا از این صفحه , شویدخارج . درحالت Mode DRIVE امکان تغییر پارامترهای گروههای Sn و Cn وجود ندارد و فقط می توانید مقدار پارامترها را مشاهده نمایید. پارامترهای گروه Bn و An را در این مد می توانید تغییر دهید. پارامترهای درایو MA7200 در چهار گروه دسته بندی شده است . جدول زیر نام هر گروه و عملکرد هر گروه از پارامترها را معرفی می نماید.

پارامترهای گروه An
فرکانس jog و فرکانسهای ثابت, در این گروه مقدار دهی شود.

در کل ۱۶ فرکانس ثابت را می توانید برای این درایو تعریف کنید. انتخاب این فرکانسها نیز توسط ۴ تا از ورودی های دیجیتال , امکان پذیر خواهد بود.

پارامترهای گروه Bn
پارامترهای این گروه را می توانید حتی در زمانی که درایو در حال کار است نیز تغییر دهید. مقادیر شتاب مثبت و منفی , تنظیم ورودی و خروجیهای آنالوگ , تنظیمات نمایش , برخی تنظیمات PID و…. در این گروه جای دارد.

جدول زیر مربوط به تنظیم پارامترهای ۱۲-Bn و ۱۳-Bn می باشد. در خط اول و خط دوم از نمایشگر کی پد , متغیرهایی نشان داده می شوند که در پارامترهای ۱۲-Bn و ۱۳-Bn تنظیم گردد.

بطور مثال اگر می خواهید وضعیت ورودیها و خروجیهای دیجیتال را به صورت صفر و یک در خط اول و دوم نمایشگر مشاهده کنید, مقدار ۱۱=۱۲-Bn و مقدار ۱۲=۱۳-Bn تنظیم گردد.

پارامترهای ۱۶-Bn تا ۲۰-Bn نیز مربوط به کنترلر PID است.
شکل زیر , دیاگرام مربوط به کنترلرPID و تنظیمات آ ن را نشان می دهد.

گروه پارامترهای Cn
تعریف نقاط منحنی f/v , پارامترهای موتور , ترمز dc تعدادی از پارامترهای حفاظتی درایو , منحنی curve-s , فرکانسهای پرش , تعداد ری استارت اتوماتیک فالت ها, پارامترهای انکودر , کنترلرASR , پارامترهای اتوتیون و چند پارامتر دیگر , در این گروه قرار گرفته اند.

پارامترهای گروه sn
بازگشت به تنظیمات کارخانه , انتخاب شکل منحنی f/v , مرجع فرمان درایو , مرجع انتخاب سرعت , نوع توقف موتور , محدود نمودن جهت چرخش , تنظیم ورودی و خروجیهای دیجیتال , پارامترهای حفاظتی درایو و موتور و…. در این بخش , تنظیم می گردد.

اگر پارامتر ۰۲-sn بر روی ۱۵ تنظیم شود می توانید توسط پارامترهای ۰۱-cn تا ۰۸-cn , یک منحنی به دلخواه تنظیم کنید. در غیر این صورت , یکی از الگوهای ۰۰ تا ۱۴ را توسط پارامتر ۰۲-sn انتخاب کنید.

بازگشت به تنظیمات کارخانه

اگر پارامتر ۰۳-sn بر روی صفر تنظیم شود , امکان خواندن و ویرایش پارامترهای گروههای An, Bn, Cn و Sn وجود دارد. اگر پارامتر ۰۳-sn را بر روی یک تنظیم کنید فقط امکان خواندن پارامترها وجود دارد و
ویرایش نخواهد شد. چنانچه می خواهید تاریخچه فالتها را پاک کنید ۰۳-sn را روی ۶ تنظیم کنید. برای ری ست نمودن پارامترهای درایو به تنظیمات کارخانه ای می بایست پارامتر ۰۳-sn را با اعداد ۷ تا ۱۲ بر اساس نوع سیم بندی ورودی و ولتاژ ورودی , تنظیم نماید.

بطور مثال اگر ۰۳-sn را روی ۱۱ تنظیم کنید پارامترهای کارخانه ای مربوط به ورودی ها به صورت ۲wire و برای ولتاژ ورودی ۳۸۰/۲۰۰ ولت در حافظه درایو , بارگیری خواهد شد.

مرجع فرمان

پارامتر۰۴-Sn مرجع فرمان دهنده به درایو را مشخص می کند. اگر می خواهید فرمان حرکت و توقف را از طریق کی پد به درایو بدهید۰=۰۴-Sn خواهد بود. اگر می خواهید , فرمان های حرکت و توقف و جهت چرخش موتور را از طریق ورودیهای دیجیتال به درایو اعمال کنید , پارامتر ۰۴-Sn بر روی ۱ تنظیم می گردد. چنانچه فرمان درایو از طریق ارتباط Rs485 , کنترل می شود نیز ۰۴-Sn برروی ۲ تنظیم خواهد شد.

مرجع سرعت
مرجع سرعت نیز در پارامتر ۰۵-sn قابل تنظیم است. اگر سرعت , از طریق کلیدهای روی کی پد تنظیم می گردد مقدار ۰=۰۵-Sn خواهد بود. چنانچه سرعت درایو از طریق ورودیهای دیجیتال تعیین شود مقدار ۰۵-Sn برروی ۰ تنظیم می گردد. در این حالت , توسط ۴ تا از ورودیهای دیجیتال می توانید تا ۱۶ فرکانس ثابت را انتخاب کنید.

ترمینالهای ۵ و ۶ و۷ و۸ را توسط پارامترهای ۲۵-Sn تا ۲۸-Sn برای حالت Multi speed تنظیم کنید. بدین شکل که اگر در پارامتر ۲۵-Sn مقدار ۰۲ را قرار دهید , ترمینال ورودی ۵ به عنوان command1 speed برای انتخاب سرعت , طبق جدول زیر, بکار گرفته خواهد شد.

پارامترهای ۲۶-Sn تا ۲۸-Sn را با اعداد ۳ و ۴ و۵ مقدار دهی کنید.

اگر پارامتر ۰۵-Sn 2 را بر روی تنظیم کنید فرکانس از طریق ارتباط RS485 به درایو داده می شود . اگر می خواهید سرعت از طریق قطار پالس ورودی به درایو , تنظیم شود باید ۰۵-Sn را روی ۳ . تنظیم نمایید قطار پالس ورودی را به پایه +A مربوط به ورودی انکودر وصل کنید و -A را به زمین وصل نمایید. چنانچه سرعت درایو از طریق ورودیهای آنالوگ تعیین شود مقدار ۰۵-Sn 1 برروی تنظیم می گردد.

روش توقف موتور

پارامتر ۰۶-Sn روش توقف موتور را مشخص می کند. اگر این پارامتر را برروی صفر تنظیم کنید , توقف بر اساس Ramp و بر اساس منحنی Deceleration خواهد بود. اگر پارامتر ۰۶-Sn 1 را روی تنظیم کنید , توقف به صورت stop to coast صورت می گیرد. زمانی که فرمان توقف به درایو داده می شود, ارتباط بین موتور و درایو، قطع می گردد و موتور بر اثر اینرسی بار و اصطکاک , پس از مدتی , خودبخود متوقف خواهد شد. پارامتر ۰۷-Sn عملکرد کلید stop برروی کی پد را در زمانی که کنترل درایو توسط ارتباط RS485 یا ترمینال های ورودی درایو صورت می گیرد مشخص می نماید. اگر این پارامتر را برروی صفر تنظیم کنید , این کلید , همواره می تواند باعث توقف موتور شود. اما اگر این پارامتر , برروی ۱ تنظیم شود, در حالت RS485 و در حالت ترمینال ورودی , بدون اثر است و عمل نمی کند. پارامتر ۰۹-Sn نحوه تنظیم فرکانس توسط کلیدهای down/up را مشخص می کند. اگر برروی صفر تنظیم شود تغییر فرکانس با استفاده از کلیدهای up و down به همراه کلید Enter . خواهد بود اما اگر ۱=۰۹-Sn باشد تنظیم فرکانس فقط با کلیدهای up و down است.

جدول زیر، چگونگی تنظیم ورودی های دیجیتال را در پارامترهای ۲۵-Sn تا ۲۸-Sn نشان می دهد.

جدول زیر تنظیمات مربوط به خروجیهای دیجیتال در پارامترهای ۳۰-sn و ۳۱-sn و ۳۲-sn را نشان می دهد. خروجیهای دیجیتال , شامل رله و خروجیهای Do1 و Do2 است.

جدول زیر نیز عملکرد خروجیهای آنالوگ Ao1 و Ao2 و تنظیمات آنها در پارامترهای ۳۳-sn و ۳۴-sn را نشان می دهد.

جدول زیر تنظیمات مربوط به ۲۹-sn ورودی آنالوگ Aux را نشان می دهد.

پارامترهای مونیتور un
متغیرهای داخلی درایو , شامل ولتاژها , جریان , فرکانس و….را در گروه پارامترهای مونیتور می توانید مشاهده کنید. پارامترهای این گروه , فقط خواندنی است و قابل ویرایش نیست.
جدول زیر, پارامترهای این گروه را نشان می دهد.

بطور مثال وضعیت ترمینالهای ورودی و خروجی های دیجیتال را در پارامترهای ۱۱-un و ۱۲-un می توانید مشاهده نمایید.

مثال ۱: در این مثال , پارامترهای نمونه برای نصب درایو ۷۲۰۰MA Teco بر روی یک تابلوی آسانسوری, معرفی میگردد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here