می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت نام

شبکه MODBUS

شبکه MODBUS Modbus يك پروتكل ارتباطي است و ابتدا در سال  1979توسط MoD icon كه امروزه Schneider Electric آنرا در بر گرفته عرضه شد. كاربرد اوليه آن براي استفاده در PLC ها بود ولي بتدريج بعنوان يك استاندارد ارتباطي پذيرفته شد و بسياري از سازندگان تجهيزات اتوماسيون آن را پشتيباني كردند بدين ترتيب Modbus بصورت […]

شبکه MODBUS Modbus يك پروتكل ارتباطي است و ابتدا در سال  1979توسط MoD icon كه امروزه Schneider Electric آنرا در بر گرفته عرضه شد. كاربرد اوليه آن براي استفاده در PLC ها بود ولي بتدريج بعنوان يك استاندارد ارتباطي پذيرفته شد و بسياري از سازندگان تجهيزات اتوماسيون آن را پشتيباني كردند بدين ترتيب Modbus بصورت يك استاندارد باز در آمد بگونه اي كه محصولات سازندگان مختلف بسهولت توسط اين پروتكل با يكديگر ارتباط برقرار كردند. سازندگان وسايل كوچك نيز ترجيح دادند اين پروتكل را با ارتباط RS 232يا RS 485 روي وسايل خود بكار ببرند تا استفاده از آنها در پروژه هاي بزرگ ميسر گردد.
Modbus به دليل استفاده از لينك هاي سريال  RS 232/RS 485داراي محدوديت هاي شد كه به برخي از آنها اشاره ميگردد :
كند بودن خطوط سريال كه بين  9600تا 115000 بيت در ثانيه كار ميكنند يعني در ماكزيمم حالت 0.115Mbps كه اين سرعت در مقايسه با شبكه هاي ارتباطي امروزي كه  100Mbpsيا حتي چند  Gbps سرعت دارند پايين است .
از آنجا که توسط RS 232 فقط دو وسیله و توسط RS 485 بین 20 تا 30 وسیله امکان ارتباط دارند از اینرو برای ارتباط دادن تعداد زیاذی وسایل مثلاً 500 وسیله نیاز به ارتباطات پیچیده درختی شکل است .
ارتباط سریال Modbus بصورت Master/Slave است بدین معنی که روی باس فقط یک وسیله Master اجازه صحبت با گروهی از Slave ها را دارد .

نام فایل : شبکه یMODBUS
اندازه فایل : 798kb

دانلود رایگان

دانلود رایگان این فایل صرفا برای کاربرانی است که وارد شده‌اند. چرا عضو سایت نمی‌شوید تا دیگر این پنجره را نبینید و مستقیم دانلود کنید؟! - ورود به سایت
دانلود فایل دانلود این فایل صرفا برای کاربران وارد شده است.
محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *