می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت نام

شمارنده های سرعت بالای PLC

هدف از این آموزش: پالسهای تولید شده توسط انکدر: تعداد پالش تولید شده: مقدار چرخش فرکانس پالس تولید شده: سرعت چرخش اختلاف فاز بین دو پالس: جهت چرخش     شمارش این نوع پالسها توسط شمارنده های سرعت بالا C235 ~ C244 انجام می شود. این شمارنده دارای بیت خاصی هستند که با تغییر وضعیت […]
شمارنده های سرعت بالای

هدف از این آموزش:

پالسهای تولید شده توسط انکدر:

  • تعداد پالش تولید شده: مقدار چرخش
  • فرکانس پالس تولید شده: سرعت چرخش
  • اختلاف فاز بین دو پالس: جهت چرخش

 

شمارش تک خطی

شمارش تک خطی

 

شمارش این نوع پالسها توسط شمارنده های سرعت بالا C235 ~ C244 انجام می شود. این شمارنده دارای بیت خاصی هستند که با تغییر وضعیت شان، جهت شمارش تغییر می کند.

شمارش تک خطی با دو ورودی

شمارش تک خطی با دو ورودی

 

شمارش دو پالس

شمارش دو پالس

 

شمارنده های نرم افزاری

شمارنده های نرم افزاری

 

شمارنده های سخت افزاری

شمارنده های سخت افزاری

 

مثال) بوسیله پایه X0 ورودی PLC، پالسهای یک انکدر را میشماریم. میخواهیم که پس از شمارش 2000 پالس، با فعال شدن وقفه (اینتراپت)، Y4 بطور آنی روشن شود و پس از شمارش 5000 پالس، Y4 خاموش شود. همینطور میخواهیم چنانچه شمارش پالس کمتر از 3000 بود Y1 فعال گردد و چنانچه بین 3000 تا 6000 بود Y2 روشن شود و اگر بیش از 6000 بود خروجی Y3 فعال شود.

 

 شمارنده های سرعت بالای PLC

شمارنده های سرعت بالای PLC

 

چنانچه در برنامه وقفه، تابع REF نوشته نشود حروجیها پس پایان سیکل اسکن برنامه اعمال میشوند ولی چنانچه از این تابع استفاده شود خروجی ها در همان لحظه و بطور آنی رفرش میشود.

 

دستورات مقایسه برای شمارنده های سرعت بالا

 

اگر C235<3000 باشد Y1 روشن میگردد.

اگر C235 بین 3000 تا 6000 باشد Y2 روشن میگردد.

اگر C235>6000 باشد Y3 روشن میگردد.

 

رفرش کردن ورودی و خروجی:

ورودی های سخت افزار PLC در ابتدای برنامه خوانده میشوند و خروجی ها در انتهای برنامه به سخت افزار اعمال میشوند ولی با این دستور در هر جای برنامه در طول سیکل اسکن، میتوان ورودی ها و خروجی ها را اسکن کرد.

 

رفرش کردن ورودی/خروجی ها

رفرش کردن ورودی/خروجی ها

دانلود رایگان

دانلود رایگان این فایل صرفا برای کاربرانی است که وارد شده‌اند. چرا عضو سایت نمی‌شوید تا دیگر این پنجره را نبینید و مستقیم دانلود کنید؟! - ورود به سایت
دانلود فایل
محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *