می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت نام

آشنایی با سیستم های کنترل DCS

آشنایی با سیستم های کنترل DCS در این مقاله در نظر داریم تا در مورد آشنایی با سیستم های کنترل DCS صحبت کنیم. در نگاه اول متمرکز و غیر متمرکز بودن این دو به چشم میخورد . تتفاوت دیگر در معماری میباشد. تعاریف درست و نادرستی از DCS و PLC وجود دارد که در ابتدا […]
تفاوت-plc-و-dcs

آشنایی با سیستم های کنترل DCS


در این مقاله در نظر داریم تا در مورد آشنایی با سیستم های کنترل DCS صحبت کنیم. در نگاه اول متمرکز و غیر متمرکز بودن این دو به چشم میخورد . تتفاوت دیگر در معماری میباشد. تعاریف درست و نادرستی از DCS و PLC وجود دارد که در ابتدا به تعاریف آنها می پردازیم و تفوت ها را بررسی می کنیم.


 


DCS چیست :


DCS مخفف کلمه (Distributed Control System) به معنای سیستم کنترل غیر متمرکز می باشد. در بعضی از موارد DCS را به این گونه تعریف می کنند که چندین ویرایشگر در انواع و مدل های گوناگون در کنار هم به صورت ارایش خاصی چیده شده اندو ههر کدام وظیفه خود را انجام می دهند. این یک تعریف اشتباه می باشد.


 


تعریف صحیح DCS :


اولین DCS در سال ۱۹۷۵ روانه بازار شد. شرکت Honeywell و Yokogawa از پیشگامان DSC به شمار می روند. باید این نکته را به خاطر داشته باشید که DCS  ها سخت افزار و نرم افزار های مختص خود کار می کنند و با هر پردازشگری قابل پیاده سازی نیستند.


 


عملکرد DCS :


سیستم کنترل غیر متمرکز با پردازشگر غیر مستقل می باشد که وظیفه کنترل را بین بخش های مختلف تقسیم کرده اند. هر پردازشگر می تواند با سایر پردازشگر ها تبادل اطلاعات داشته باشد.


 


ساختار DCS  :


ساختار DCS شامل سه شبکه برای مقاصد ارتباط با فیلد ، ارتباط بین کنترلر ها و ارتباط بین کنترلر ها با اپراتوری استفاده می­شود .


 


PLC چیست:


پی ال سی ها از سال ۱۹۷۲ روانه بازار شدندPLC . مخفف کلمه Programmable Logic Controller  می باشد. هدف از تولید PLC ها جایگزین شدن مدارات رله کنتاکتور بودند. رله کنتاکتور به عنوان سیگنال دیجیتال شناخته می شدند. و با تولید پی ال سی ها امکان پردازش آنالوگ هم فراهم شد. کنترلر  پی ال سی بر خلاف DCS به صورت متمرکز می باشد.


 


کاربرد موازی PLC  و DCS


PLC و DCS هر دو برای هر کاربری خاص کاربرد دارند. DCS برای Process Automation و PLC برای Factory Automation بهترین کاربرد را دارد .


 


فروش انواع PLC در زیمنس ایران


در نمایندگی رسمی زیمنس ایران انواع محصولات اتوماسیون صنعتی زیمنس از جمله  انواع پی ال سی ( PLC S7300، PLC S7400،PLC S71500، PLCS71200 ، LOGO، HMI)  را به صورت اورجینال با گارانتی ارائه می دهد.

دانلود رایگان

دانلود رایگان این فایل صرفا برای کاربرانی است که وارد شده‌اند. چرا عضو سایت نمی‌شوید تا دیگر این پنجره را نبینید و مستقیم دانلود کنید؟! - ورود به سایت
دانلود فایل
محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *