می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت‌نام

درایو (اینورتر) چیست؟

تعریف درایو چیست؟ در ابتدا درمورد اینورترها صحبت می کنیم زیرا یکی از قسمت های پر اهمیت درایوها بخش درایو آنمی باشد. به زبان ساده اینورتر مبدلی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متاوب (AC) تبدیل می کند. در اصل عملکرد درایو دقیقا برعکس یکسوکننده ها می باشد. مدار داخلی یک دستگاه درایو […]
درایو

تعریف درایو چیست؟

در ابتدا درمورد اینورترها صحبت می کنیم زیرا یکی از قسمت های پر اهمیت درایوها بخش درایو آن
می باشد. به زبان ساده اینورتر مبدلی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متاوب (AC) تبدیل می کند. در اصل عملکرد درایو دقیقا برعکس یکسوکننده ها می باشد. مدار داخلی یک دستگاه درایو در شکل زیر آمده است:

لینک دانلود فیلم آموزش اینورتر دلتا

مدار داخلی یک دستگاه اینورتر
مدار داخلی یک دستگاه اینورتر

نکته مهم این است که خروجی اینورترها را می توان توسط تقویت کننده ها به سطح ولتاژ و فرکانس دلخواه تبدیل کرد که از این خاصیت می توان در کنترل دور موتور استفاده کرد. همچنین خروجی اینورترها به صورت موج مربعی می باشد. شکل صفحه ی بعد، شکل موج خروجی اینورتر می باشد. از معایب اینورترها تولید هارمونیک در شبکه ی برق می باشد که اگر از درصدی فراتر رود، باعث آسیب به سیستم های دیگر در یک تابلو کنترل می شود. بدین منظور فیلترهایی برای کاهش درصد هارمونیک تولیدی توسط اینورتر درنظر گرفته شده است.

فیلترهایی برای کاهش درصد هارمونیک تولیدی توسط اینورتر
فیلترهایی برای کاهش درصد هارمونیک تولیدی توسط اینورتر

درایو چیست؟ یکی از موارد استفاده اینورترها، سیستم های خورشیدی و انرژی های تجدید پذیر می باشد. زیرا خروجی پنل های خورشیدی به صورت جریان DC می باشد. برای تبدیل این خروجی DC به جریان متناوب نیاز می باشد که از اینورترها استفاده شود. شکل زیر نمونه یک دستگاه اینورتر می باشد.

نمونه یک دستگاه اینورتر
نمونه یک دستگاه اینورتر

درایو چیست؟؟؟

از درایوها برای کنترل دور الکتروموتورها استفاده می شود. به این ترتیب که جریان و فرکانس شبکه ی برق توسط درایو به جریان و فرکانس متغیر تبدیل شده و به واسطه ی آن سرعت موتور کنترل می شود. درایوها از قطعات الکترونیکی مختلف مانند تریستورها و IGBT ها و… ساخته شده اند.

شکل بالا مدار داخلی یک درایو می باشد. همانطور که مشاهده می کنید ورودی برق شبکه در درایو توسط یکسو کننده ها به جریان مستقیم (DC) تبدیل می شود. جریان مستقیم تولید شده توسط مبدل DC به AC( اینورتر) به جریان متناوب (AC) تبدیل می شود. جریان تولید شده می تواند به صورت ولتاژ و فرکانس متغییر باشد و از این رو سرعت موتور و حرکت موتور کنترل می شود.

همانطور که در قسمت توضیحات اینورتر گفته شد، شکل موج خروجی درایو نیز به صورت موج مربعی می باشد. همچنین سوئیچینگ سرعت بالای قطعه الکترونیکی IGBT در درایو باعث ایجاد هارمونیک در شبکه برق می شود که برای کم کردن درصد این هارمونیک ها از فیلترهای مخصوص در درایوها استفاده می شود.

درایوها از قطعات الکترونیکی مختلف مانند تریستورها و IGBT ها و... ساخته شده اند
درایوها از قطعات الکترونیکی مختلف مانند تریستورها و IGBT ها و… ساخته شده اند

مزایای استفاده از درایو

  • راه اندازی بسیار ساده تر موتور
  • صرفه جویی در مصرف جریان برق و بازگشت سرمایه بعد از مدتی کوتاه
  • جریان راه اندازی کمتر نسبت به راه اندازی از طریق مدارات رله کنتاکتوری
  • قابلیت کنترل سرعت و گشتاور موتور از طریق درایو
  • کاهش تنش های الکتریکی (به دلیل راه اندازی و توقف نرم) و در پی آن کاهش تنش های مکانیکی و این خود باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری می شود.
  • اضافه شدن امکانات نرم افزاری برای مدیریت عملکرد کنترل دور
  • عمر مفید بالا برای موتور در صورت استفاده از درایو برای راه اندازی

امروزه و با پیشرفت روز افزون در صنعت در اکثر کارخانجات صنعتی برای راه اندازی الکتروموتورها از درایو استفاده می کنند. از جمله سیستم هایی که در آنها برای راه اندازی از درایو استفاده می شود عبارت انداز:

ماشین آلات بسته بندی
ماشین آلات بسته بندی
ماشین آلات CNC
ماشین آلات CNC
آسانسورها
آسانسورها
دستگاه تزریق پلاستیک
دستگاه تزریق پلاستیک

تصاویر بالا گوشه ای از صنایع و ماشین آلات مختلف می باشد که در آن از درایو برای راه اندازی الکتروموتور ها استفاده می شود.

محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *