می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت‌نام

چرا براي مانیتورینگ بجاي كامپیوتر از HMI استفاده مي گردد؟

HMI مخفف عبارت Interface Human Machine است و به معناي واسطه بین انسان و ماشین مي باشد. از آن براي مانیتور كردن و مشاھده پارامترھاي دستگاھھاي صنعتي مثل PLC و اینورتر و…. استفاده مي شود. HMI در واقع یك مانیتور LCD است كه مي توان آن را برنامه ریزي نمود و ھمچنین به كمك آن […]
HMI فتک

HMI مخفف عبارت Interface Human Machine است و به معناي واسطه بین انسان و ماشین مي باشد. از آن براي مانیتور كردن و مشاھده پارامترھاي دستگاھھاي صنعتي مثل PLC و اینورتر و…. استفاده مي شود. HMI در واقع یك مانیتور LCD است كه مي توان آن را برنامه ریزي نمود و ھمچنین به كمك آن مي توان پارامترھاي مختلف را تغییرداد و سیستم را كنترل نمود.

چرا HMI

چرا HMI

چرا براي مانیتورینگ و كنترل خطوط تولید و دستگاھھاي صنعتي بجاي كامپیوتر از HMI استفاده مي گردد؟

تا مدتي پیش براي امور فوق از كامپیوتر استفاده مي شد ولي نرم افزارھاي كامپیوتري آسیب پذیر ھستندو ھر از گاھي دچار ویروس مي گردند كه این امر باعث صدور فرامین اشتباه گشته و میلیون ھا دلار ضرر اقتصادي براي كمپاني ھاي آمریكایي و اروپایي به ھمراه داشته است. لذا براي كنترل و مانیتورینگ دستگاه ویژه اي به نام HMI طراحي شد.

HMIھا این توانایي را دارند كه در یك زمان به 255 وسیله متصل شوند و پارامترھاي آنھا را نمایش دھند. مي توان HMI را به انواع مختلف PLC وصل كرد، قبل از برنامه ریزي كردن HMI مي توان تعیین كرد كدام مارك PLC مثل VIGOR DELTA,SEMENS,OMRON  و یا…. باید با آن ارتباط برقرار كند.

مشخصات كلي HMI:

 1. داراي صفحه تاچ اسكرین
 2. ارتباط سریال از طریق دو پورت بصورت ھمزمان (RS-232,RS-485)
 3. شبیه سازي (سیمولاتور)  on-line/off line
 4. پورت USB براي ارسال و دریافت برنامه
 5. امكان ذخیره سازي اطلاعات بصورت Record
 6. قابلیت slave بودن در یك شبكه مانیتورینگ
 7. داراي ماكرو جھت انجام محاسبات و اعمال منطقي
 8. قابل اتصال به انواع PLC
 9. قابل اتصال به اینورتر، سرو درایوو ھر وسیله داراي پورت RS-485
 10. قابلیت نمایش اطلاعات بصورت منحني یا نمودار
 11. توانایي نمایش انیمیشن
 12. داراي RTC به منظور عملكرد در تاریخ و ساعت معین
چرا HMI

چرا HMI

 

 

 

دانلود رایگان

دانلود رایگان این فایل صرفا برای کاربرانی است که وارد شده‌اند. چرا عضو سایت نمی‌شوید تا دیگر این پنجره را نبینید و مستقیم دانلود کنید؟! - ورود به سایت
دانلود فایل
محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *