می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت نام

دستور کنترل فازی دما

دستور کنترل فازی دما: در جهان واقعیت بسیاری از مفاهیم را آدمی به صورت فازی درک می کند و به کار می بندد. کلماتی مانند گرم، سرد، کوتاه، بلند، پیر، جوان و نظایر آن ها به عدد خاص و دقیقی اشاره ندارد اما ذهن انسان معنی و تفاوت همه را درک می کند و در […]

دستور کنترل فازی دما: در جهان واقعیت بسیاری از مفاهیم را آدمی به صورت فازی درک می کند و به کار می بندد. کلماتی مانند گرم، سرد، کوتاه، بلند، پیر، جوان و نظایر آن ها به عدد خاص و دقیقی اشاره ندارد اما ذهن انسان معنی و تفاوت همه را درک می کند و در تصمیم گیری های خود به کار می گیرد. این درحالی است که ماشین فقط اعداد را می فهمد. منطق فازی روش های نتیجه گیری در مغز بشر را در یک ماشین جایگزین می کند و هدف آن این است که رمز و راز این توانایی را از انسان بیاموزد و تا حد امکان به ماشین یاد بدهد که چه طور ماشین مفاهیم مختلف را نیز درک کند و بر اساس آن تصمیم گیری کند. پس در واقع نوعی هوش مصنوعی طراحی و اجرا می شود.

 

پیشنیازهای مورد نیاز:

 

قسمتی از آموزش دستور کنترل فازی دما

مثال زیر یک نمونه از اجرای کنترل فازی دما توسط plc دلتا می باشد و هدف تثبیت دمای یک کوره در دمای 150⁰Cاست. در این مثال با توجه به چگونگی سرعت تغییر دما در یک محیط تحت کنترل plc با کمک منطق فازی تصمیم می گیرد که با چه روندی دمای محیط را به حد مطلوب برساند. برای بدست آوردن بهترین نتیجه، از دستورFTC و GPWM با هم استفاده می شود تا دمای محیط به طور فازی کنترل شود. در این مثال از یک کارت دما ی DVP04PT برای خواندن دما ی محیط و یک PLC مدل DVP12SA2 استفاده می گردد. پس از اجرای دستور FTC خروجی آن دررجیستر D22 ذخیره شده و به عنوان تعیین پهنای پالس خروجی دستور GPWM مورد استفاده قرار می گیرد . بنابراین با اجرای دستور GPWM خروجیY0 فعال می شود. بنا براین با منطق فازی هیتر روشن شده و دمای کوره کنترل می شود.

فازی

المانها:

برنامه کنترلی:

برنامه کنترلی برنامه فازی

نام فایل: دستور کنترل فازی دما

تعداد صفحات: 15 صفحه

فرمت فایل: PDF

زبان آموزش: فارسی

دانلود رایگان

دانلود رایگان این فایل صرفا برای کاربرانی است که وارد شده‌اند. چرا عضو سایت نمی‌شوید تا دیگر این پنجره را نبینید و مستقیم دانلود کنید؟! - ورود به سایت
دانلود فایل دانلود این فایل صرفا برای کاربران وارد شده است.
محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *