خانه کتابچه مجموعه آموزشی PLC FATEK

مجموعه آموزشی PLC FATEK

۰
مجموعه آموزشی PLC FATEK
plc fatek

در این کتابچه مطالبی بیان می گردد که خواننده گرامی از قبل با آنها آشنایی دارد و در حقیقت پیش نیاز اتوماسیون صنعتی و برنامه نویسی PLC می باشد، لذا بطور اجمال به این مفاهیم خواهیم پرداخت و کسب اطلاعات مشروح به عهده خواننده محترم واگذار می گردد. همچنین در پایان این فصل به شرح برخی از مفاهیم کامپیوتری می پردازیم که نیاز دانش آموزان برای موفقیت در آزمون فنی و حرفه ای می باشد.

 

پیشنیازها:

 

نام فایل: مجموعه آموزشی PLC FATEK

حجم فایل: ۳.۵ MB

تعداد صفحات: ۵۳ صفحه

زبان آموزش: فارسی

 

برای دانلود PDF مجموعه آموزشی PLC FATEK بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

[dai_button btn-label=”لینک دانلود مجموعه آموزشی PLC FATEK” popup-title=”دریافت لینک دانلود” popup-content=”لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید. ما فورا لینک دانلود را برای شما ایمیل خواهیم کرد.” download-id=”jt3ztdo6njnzpuawbf1t” popup-image=”https://plcmen.ir/wp-content/plugins/download-after-info/assets/img/dai-image.jpg” button-color=”#cd2653″ button-title-color=”#ffffff” button-border-radius=”3″]

 

مقدمه ای از مجموعه آموزشی PLC FATEK

در این فصل مطالبی بیان می گردد که خواننده گرامی از قبل با آنها آشنایی دارد و در حقیقت پیش نیاز اتوماسیون صنعتی و برنامه نویسی PLC می باشد، لذا بطور اجمال به این مفاهیم خواهیم پرداخت و کسب اطلاعات مشروح به عهده خواننده محترم واگذار می گردد. همچنین در پایان این فصل به شرح برخی از مفاهیم کامپیوتری می پردازیم که نیاز دانش آموزان برای موفقیت در آزمون فنی و حرفه ای می باشد.

مدار فرمان: بطور کلی مدار فرمان عبارت است از مداری که فرامین کنترلی را برای مدار قدرت صادر می کند. این مدارات با توجه به ورودی مطلوب از طرف اپراتور، خروجی را برای مدار قدرت ارسال می کنند . مدارات فرمان بدلیل پیچیدگی زیادی که دارند باید یکبار و بطور صحیح پیاده سازی شوند زیرا در صورت نقص، عیب یابی آن مشکل بوده و معمولا باید برای رفع عیب، مدار فرمان دوباره طراحی و پیاده سازی شود.  در طراحی مدارات فرمان قطعات مختلفی سهیم هستند که مدار فرمان به کمک این قطعات مدار قدرت را کنترل می کند. مهمترین قطعات استفاده شده در مدارات فرمان کنتاکتورها، رله ها و راه انداز های موتور هستند.

رله ها: رله یک کلید الکتریکی است که با جریان کمی عمل می کند و کنتاکت های آن می تواند جریان زیادی را عبور دهند. رله در قرن نوزدهم برای استفاده در تلگراف اختراع شد و در قرن بیستم از رله در سیستم های کنترل استفاده گردید. در مقایسه با سایر ادوات الکتریکی رله ها بخاطر داشتن قسمت های فیزیکی متحرک، سرعت و عمر محدودی دارند. رله های الکتریکی از نظر سرعت، جریان عبوری، اندازه، قابلیت اطمینان و عمر مفید بر رله های الکترومکانیکی ارجحیت دارند. معمولا رله ها برای محدوده کمتر از ۵ آمپر مناسب است.

کنتاکتور ها: کنتاکتور یک کلید مغناطیسی می باشد که یکی از اجزای مهم در مدارات فرمان الکتریکی بحساب می آید. کنتاکتور با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس، مانند رله ها تعدادی کنتاکت را به یکدیگر وصل و یا از یکدیگر جدا می کند، از این خاصیت جهت قطع و وصل و یا تغییر اتصال در مدارات استفاده می شود. استفاده از کنتاکتور بجای کلیدهای دستی دارای مزایایی می باشد که بشرح زیر است:

  •  کنترل و راه اندازی مصرف کننده یا سیستم از راه دور و چندین نقطه بطور همزمان
  • سرعت بالای قطع و وصل کنتاکتور و طول عمر بالای قطعات
  • امکان طراحی مدارات فرمان خودکار جهت کنترل سیستم های پیچیده
  • کنتاکتور دارای ضریب ایمنی بالا جهت بهره بردار یا اپراتور است

در هنگام قطع جریان برق و اتصال مجدد آن، مصرف کننده یا سیستم خود بخود راه اندازی نمی شود و باید مجددا سیستم را استارت نمود معمولا کنتاکتورها برای محدوده بیشتر از ۱۵ آمپر مناسب است. برای هر کنتاکت دو حالت متصور می باشد: NC یا در حالت عادی بسته، NO یا در حالت عادی باز

موتورهای پله ای (Motor Stepped): موتورهای پله ای نمونه ای از موتورهای الکتریکی هستند که بدون استفاده از فیدبک امکان کنترل سرعت و تنظیم موقعیت حرکتی را در اختیار ما قرار می دهند. با تحریک ورودی توسط پالس موتور به اندازه چند درجه حول محور خود دوران می کند. در حقیقت یک موتور پله ای پالس الکتریکی را به حرکت مکانیکی تبدیل می کند. عملکرد اصلی یک موتور پله ای به شفت موتور اجازه می دهد تا به اندازه زاویه ای دقیق مطابق پالس های الکتریکی ارسالی به موتور بچرخد، از آنجا که شفت موتور فقط به اندازه زاویه طراحی شده هنگام ارسال پالس الکتریکی حرکت می کند، می توان با کنترل پالس های الکتریکی ارسالی موقعیت و سرعت را کنترل کرد. گشتاور نگهداری به موتورهای پله ای این اجازه را می دهد که موقعیت خود را هنگام توقف بطور محکم حفظ کنند. موتور پله ای عموما در موقعیت توقف بدون انرژی باقی می ماند و هنگامی که تغذیه موتور به کلی قطع شود بصورت مغناطیسی در موقعیت قبلی خود قفل می شود.

موتورهای خود فرمان (Motor Servo):  موتورهای با قدرت بالایی هستند که برای جابجایی اوزان سنگین مورد استفاده قرار می گیرند و مستقیما توسط ولتاژ AC تغذیه می شوند که البته نوع DC آن نیز موجود می باشد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here