می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت نام

مانیتورینگ زیمنس SIEMENS HMI

مانیتورینگ زیمنس SIEMENS HMI: در صنعت اتوماسيون، سيستمهاي خودكاري كه با PLC كنترل ميشوند. عموما مجهز به وسايل واسطي هستند، كه اين واسط HMI ناميده ميشوند. ساده ترين ابزارها امكان ارتباط كاربر با سيستم خودكار را فراهم ميسازند. اين نوع وسايل به اختصار HMI ارتباطي انسان با يك سيستم خودكار تعدادي كليد OFF-ON و چند […]

مانیتورینگ زیمنس SIEMENS HMI: در صنعت اتوماسيون، سيستمهاي خودكاري كه با PLC كنترل ميشوند. عموما مجهز به وسايل واسطي هستند، كه اين واسط HMI ناميده ميشوند. ساده ترين ابزارها امكان ارتباط كاربر با سيستم خودكار را فراهم ميسازند. اين نوع وسايل به اختصار HMI ارتباطي انسان با يك سيستم خودكار تعدادي كليد OFF-ON و چند لامپ سيگنال (يا LED) ميباشند.

كه بصورت موازي به ورودي خروجيهاي ديجيتال PLC وصل ميشوند. اگرچه اين نوع ابزارها در خيلي از كابردها كارساز ميباشند. اما براي ارسال و دريافت همه مقادير موجود در گستره تغييرات يك پارامتر از يك سيستم كارساز نميباشند. بطور مثال اگر بخواهيم در يك سيستم حرارتي مقادير دماي مطلوب از 800 تا 1000درجه سانتگراد توسط كاربر تغييرداده شوند. و يا اينكه دماي واقعي سيستم در اين گستره توسط كاربر قابل روئيت باشند. دسترسي به اين خواستهها با ابزارهاي ذكر شده در بالا امكان پذير نميباشند.

پیشنیازهای مورد نیاز:

نام فایل: مانیتورینگ زیمنس SIEMENS HMI

تعداد صفحات: 32 صفحه

فرمت فایل: PDF

زبان آموزش: فارسی

اين گستره توسط كاربر قابل روئيت باشند. دسترسي به اين خواسته ها با ابزارهاي ذكر شده در بالا امكان پذير نميباشند. سازندگان PLC براي ارتباط انسان با ماشين عموما تجهيزات سخت افزاري  نرم افزاري را ارائه ميدهند. كه اين تجهيزات تسهيلات لازم براي تبادل هرگونه اطلاعات بين كاربر و سيستم را فراهم ميسازند.

در اين راستاي بعضي از سازندگان PLC نرم افزاري را براي HMI ارائه داده اند كه اين نرم افزار بر روي يك PC نصب، و آن PC بر اساس نيازهاي ارتباطاتي كاربر با سيستم، برنامه ريزي ميشود. PC برنامه ريزي شده از طريق يك BUS مناسب به PLC وصل و از آن بعنوان HMI سيستم استفاده مي شود. اين نوع HMIها تسهيلات لازم را براي ارتباط كاربر با سيستم با توانائي بالائي فراهم ميسازند. بطوريكه كاربر ميتواند فرامين مورد نياز خود را از طريق صفحه كليد PC براي PLC سيستم ارسال و از طريق صفحه نمايش PC اطلاعات مورنياز خود را بصورت گرافيگي و يا نوشتاري دريافت و ذخيره كند.

نوع ديگري از وسائل واسط ارتباطي كه توسط سازندگان PLC ارائه ميشوند OPها هستند. اين نوع وسائل كه با قلابليتهاي مختلف عرضه ميشوند از طريق يك باس مناسب به PLC وصل و توسط پروگرامر مربوطه برنامه ريزي ميشوند. شماي بلوكي يك OP در ارتباط با PLC در است. ساده ترين نوع OPها داراي يك نشان دهنده تك خطي از نوع رنگي هستند.

مجهزترين نوع OP داراي صفحه نمايش 1 LCD (و يا LED) تك رنگ، به مراه چند كليد الكترومكانيكي جهتدار ميباشند. اين نوع وسايل در ابعاد مختلف، به مراه صفحه كليد الكترومكانيكي مجهز به كليدهاي اعداد، حروف و كليدهاي خاص فرامين كاربر را از طريق صفحه كليد دريافت، و از مسير پورت ارتباطي كه عموما سريال هستند. براي PLC ارسال ميكنند و همچنين اطلاعات مور نياز كاربر را از همين مسير از PLC دريافت و در روي صفحه نمايش نشان ميدهند.

دانلود رایگان

دانلود رایگان این فایل صرفا برای کاربرانی است که وارد شده‌اند. چرا عضو سایت نمی‌شوید تا دیگر این پنجره را نبینید و مستقیم دانلود کنید؟! - ورود به سایت
دانلود فایل دانلود این فایل صرفا برای کاربران وارد شده است.
برچسب‌ها:
محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *