می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت نام

نحوه آدرس دهی در شبکه پروفیباس

نحوه آدرس دهی در شبکه پروفیباس: شبکه پروفی باس DP بر پایه پروتکل RS485 طراحی و توسعه یافته است. RS485 یک سیستم چند انشعابی (Drop-Multi) است بدین معنا که تعداد زیادی تجهیز با اتصال به آن قادر به ارسال و دریافت دیتا (البته نه بصورت همزمان) هستند. در این پروتکل در هر لحظه از زمان، […]
شبکه پروفیباس

نحوه آدرس دهی در شبکه پروفیباس: شبکه پروفی باس DP بر پایه پروتکل RS485 طراحی و توسعه یافته است. RS485 یک سیستم چند انشعابی (Drop-Multi) است بدین معنا که تعداد زیادی تجهیز با اتصال به آن قادر به ارسال و دریافت دیتا (البته نه بصورت همزمان) هستند. در این پروتکل در هر لحظه از زمان، تنها یک تجهیز می تواند ارسال کننده اطلاعات و بقیه تجهیزات می توانند دریافت کننده آن اطلاعات باشند. یک فرستنده RS485 می تواند حداکثر، سیگنال خود را به ۱۳ تجهیز متصل به شبکه بفرستد که در نتیجه حداکثر ۱۳ تجهیز را می توان به یک سگمنت در شبکه پروفی باس DP متصل نمود. اما این امر بدین معنا نیست که در شبکه پروفی باس حداکثر ۱۳ تجهیز را با هم شبکه نمود.

 

مهندسین دیگر مطالب زیر را مطالع کرده اند:

قسمت از آموزش نحوه آدرس دهی در شبکه پروفیباس

این محدودیت تعداد تجهیزات را می توان، از طریق تقسیم کردن شبکه های بزرگ به چندین سگمنت برطرف نمود. این سگمنت ها از نظر الکتریکی از یکدیگر ایزوله هستند اما از طریق استفاده از Repeater ها قادر به ایجاد ارتباط با یکدیگر می باشند. از این طریق شبکه پروفی باس می تواند، حداکثر تا ۳۳۱ تجهیز را تحت پوشش قرار دهد و تا مسافت های بسیار طولانی تری قابل نصب و بهره برداری باشد. در هر سگمنت، کلیه تجهیزات حتی PC/PG و Repeater ها نیز جزء ۱۳ تجهیز شمارش می شوند لذا وقتی دو repeaterبه دو سوی یک سگمنت متصل باشد تعداد تجهیزات قابل اتصال به آن به ۱۳ عدد کاهش می یابد. بهتر است حداکثر از ۳۹ %ظرفیت هر سگمنت استفاده شود و ۳۳۹ باقی مانده بعنوان ظرفیت رزرو بمنظور استفاده در آینده خالی بماند.

هر تجهیز پروفی باس نیاز به یک آدرس منحصر به فرد دارد که از طریق آن در شبکه شناخته شده و قادر به تبادل اطلاعات باشد. تجهیزاتی مانند Repeater ها که تنها وظیفه عبور دادن سیگنال را دارند نیازی به آدرس در شبکه ندارند. اگر دو تجهیز در شبکه پروفی باس، دارای آدرس مشابهی باشند یکی از آنها و گاهی هر دو قادر به ادامه تبادل اطلاعات بر روی شبکه نخواهند بود چرا که هر دو تجهیز سعی می کنند تا به درخواست Master پاسخ دهند.

نام فایل: نحوه آدرس دهی در شبکه پروفیباس

تعداد صفحات: 3 صفحه

فرمت فایل: PDF

زبان آموزش: فارسی

دانلود رایگان

دانلود رایگان این فایل صرفا برای کاربرانی است که وارد شده‌اند. چرا عضو سایت نمی‌شوید تا دیگر این پنجره را نبینید و مستقیم دانلود کنید؟! - ورود به سایت
دانلود فایل دانلود این فایل صرفا برای کاربران وارد شده است.
محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *