می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت نام

درآمد یک plc کار چقدر است؟

آموزش PLC را از کجا شروع کنم؟ خیلی از دوستان در مورد کسب درآمد plc و پیدا کردن شغل در زمینه PLC از اینجانب سوال میپرسند. البته بنده نیز خودم را یک باتجربه نمی دانم . ولی به عنوان کسی که 5 سال در این زمینه کار می کنم قصد داشتم به یک مورد در […]

آموزش PLC را از کجا شروع کنم؟

خیلی از دوستان در مورد کسب درآمد plc و پیدا کردن شغل در زمینه PLC از اینجانب سوال میپرسند. البته بنده نیز خودم را یک باتجربه نمی دانم . ولی به عنوان کسی که 5 سال در این زمینه کار می کنم قصد داشتم به یک مورد در زمینه شروع فعالیت به دوستان تازه وارد، اشاره کنم. برای کسب درآمد و پیدا کردن شغلی مناسب با حقوق بالا باید مهارتها و آموزش خودتون را حداقل در یک برند اثبات کنید، یعنی باید در یک برند حرفی برای گفتن داشته باشین. دوستان باید با آموزشهای عملی و تئوری سطح معلومات خود را افزایش بدهید، چون اگر خودتان را به جای یک کارفرما قرار بدهید، کسی که معلومات بالاتری دارد را انتخاب میکنید.
پس حداقل در یک برند معلومات خودتان را بالا ببرید و آموزشهایی را در این زمینه ببنید. بنده خودم 5 سال پیش با یک برند پیش پا افتاده در دانشگاه شروع به یادگیری کردم و الان بیش از 10 برند را یادگرفتم و به حدی این برندها آسان شده که در یکی دو سال اخیر به آموزش هم روی آوردم.


شما باید خودتان را جای یک کارفرما قرار بدید تا ببنید آیا واقعا مزیت دریافت شغل را دارید یا نه. حتی خیلی از مدیر عامل ها با هم قرار دادهایی می بندند که نیروهای یکدیگر را استخدام نکنند. وقتی شما به عنوان پیمانکار وارد یک کارخانه می شوید مطمئن باشید که در مورد شما از کارخانه های هم صنف سوال می شود. برای همین سعی کنید در ابتدا به یک حد قابل قبولی از اطلاعات برسید و بعد شروع به انجام پروژه های صنعتی در یک کارخانه شوید.

امروزه بسیاری از شرکتهای کوچک و بزرگ سابقه کار را ملاک همکاری با مهندسین و پیمانکاران زمینه PLC میدانند. پس بهتر است که برای خودتان سابقه ایجاد کنید یکی از روشهای آسان ایجاد سابقه پروژه نویسی است. شما باید در ابتدا چندین پروژه در زمینه PLC تهیه کنید. نیازی نیست که کسی به شما سفارش پروژه بدهد کافیست که پروژه ای که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد را برنامه نویسی و کار کنید و تمامی اصول پروژه را فرا بگیرید انگار آن پروژه را شما برنامه نویسی کرده اید و در موقع مصاحبه استخدامی بعنوان یک قابلیت بالقوه ارائه دهید.

 

روشهای کسب درآمد PLC

در این قسمت میخواهیم در مورد روشهای کسب درآمد از PLC براتون توضیح بدم. در کل چند روش وجود دارد که بعد از یادگیری و صرف وقت و هزینه شما میتوانید برای کسب درآمد از PLC برنامه ریزی کنید.
1- معمول ترین روش برای برای کسب درآمد از PLC استخدام شدن در یکی از شرکتهای فنی مهندسی مثل شرکت PLCmen هستش، بعضی از شرکت ها با توجه به اعتبار و تبلیغات که داشته اند توانسته اند در زمینهPLC برند باشند و حرف هایی را در این زمینه برای گفتن داشته باشند. این شرکت ها همچون شرکت ما پروژههای مختلفی را در زمینه PLC در دست دارند که این افراد خبره در زمینه PLC را پیدا میکند، و بعد از عقد قرارداد، افراد میتوانند پروژه را در دست بگیرند و استخدام آن شرکت بشوند. و در ماه درآمدی بین 3 تا 5 میلیونی داشته باشند.

2- روش دوم بصورت فریلنسری هست که افراد با یادگیری و صرف وقت و هزینه در یک برند خاص بصورت آزاد پروژه دریافت میکنن. این روش سختتر از حالت قبل است برای شخصی که اول راه است پیدا کردن پروژه قابل قبول خیلی دشوار است از طرف دیگر چون اطمینان به کسی که اولین پروژه خود را کار میکند برای کارفرما سخت است. اما این روش سطح درآمدی 10 برابری نسبت به حالت قبل را دارد.


3- روش دیگر کسب درآمد از PLC، آموزش دادن PLC است. این روش سخت تر از حالت قبل است چون باید معلومات و سطح دانش خود را در مورد برندی که آموزش میدهید در تا حدی بالا ببرید تا در موقع آموزش پاسخگویی تمامی سوالات کارآموزان باشید.

قسمت قبل سه روش که بیشترین طرفدار برای کسب درآمد در زمینه PLC بود را برای شما دوستان توضیح دادیم. حال میخواهیم در مورد هر کدام از روش ها براتون توضیح بدم.
معمولترین روش برای کسب درآمد از PLC استخدام شدن در یکی از شرکتهای فنی و مهندسی مثل شرکت PLCmen هست، بعضی از شرکتها با توجه به اعتبار و تبلیغات که داشته اند توانسته اند در زمینه PLC برند باشند و حرف هایی را در این زمینه برای گفتن داشته باشند. این شرکت ها همچون شرکت ما پروژههای مختلفی را در زمینه PLC در دست دارند که این افراد خبره در زمینه PLC را پیدا میکند، و بعد از عقد قرارداد، افراد میتوانند پروژه را برعهده بگیرند و استخدام آن شرکت بشوند. و در ماه درآمدی بین 3 تا 5 میلیونی داشته باشند.
اولین کاری کا شما باید در این زمینه انجام بدید این است که شما باید مهارت خودتون را د زمینه PLC چه از لحاظ تءوری (نرم افزاری) و عملی(سخت افزاری) تقویت کنید.
دومین کاری که باید انجام بدهید رزومه در مورد کارها و پروژه های که تا الان انجام داده اید را بنویسید. این رزومه میتونه از کارکردن در شرکت های خصوصی ودولتی که قبلا استخدام بودید شروع بشود. و هم میتواند از پروژه های که خودتان بصورت عملی و تئوری انجام داده اید حال این پروژه در سطح یک کارخانه راه اندازی شده است یا اینکه این پروژه فقط نمونه ای آزمایشگاهی هست و شما برای یادگیری و درک خود این پروژه را انجام داده اید. این رزومه میتونه از سطح تحصیلات اکادمیک یا از مدارکی عملی که شما چه در زمینه PLC یا زمینه های علمی که دارید را در رزومه خود بنویسید.
نکته: خواهشا از زیادگویی و خرافات بپرهیزید چون باعث میشود رزومه ای که در ایجاد کرده اید از حالت طبیعی بودن خارج گردد. حال وقتی که این رزومه ای که منتشر کردید را باید به شرکتهای مربوطه نشان دهید.

در قسمت قبل توضیح دادیم که برای شروع کسب و کار در زمینه PLC و اتوماسیون صنعتی باید یک رزومه کامل از کارها و پروژه هایی که چه در سطح عملی انجام داده اید و چه در سطح آزمایشگاهی انجام داده اید را بنویسید.
حال وقت آن است که از رزومه ای که نوشته اید استفاده لازم را ببرید. اول از همه باید بگویم که شما همیشه باید در حال یادگیری و افزایش سطح معلومات خود باشید در همین راستا باید همیشه این رزومه ای که تهیه کرده اید را به روز کنید. حال باید این رزومه ای که ساخته اید را در معرض دید دیگران قرار بدهید.
اولین مکان برای کارفرمایان و کسانی که دنبال کار میگردند دوستان و آشنایان شما هشتند کسانی که شما آنها را میشناسید نیازی نیست که از آنها درخواست کنید فقط و فقط رزومه ای که برحسب واقعیت نوشته اید را به آنها نشان دهید. همین امر کوچک خیلی کمک به شما میکند تا کار و پروژه مورد علاقه خود را پیدا کنید چون اکثر مواقع دوستان و آشنایان شما با کسانی آشنا هستند که شما هیچ اطلاعی از آنها ندارید و اکثر آنها بدلیل محبوب کردن خود پیش دیگران از خلاقیت و هوش و رزومه شما استفاده میکنند. این در صورتی هست دارند از شما پیش دوستانی که شما نمیشناسید تعریف شما را میکنند. به طوری آنها برای شما سودآور میشوند چون شما از آنها درخواستی نمیکنید و فقط رزومه کاری خود در صنعت را با انها نشان میدهید و اکثر آنها بدلیل آشنایی با شما و دیدن رزومه کاری شما برای بدست آوردن محبوبیت از شما در مقابل دیگران تعریف و تمجید میکنند.
مثلا ما اکثر پروژه های که در دست داریم را افرادی برای ما تهیه و تنظیم میکنند که مثلا ما پروژه ی انها را انجام داده ایم و آنها رزومه کاری ما را دیده اند و پسندیده اند و در بحث های که با مدیر عامل دیگر بصورت عمومی داشته اند از ما تعریف کرده اند و ما را به آنها معرفی کرده اند این بهترین نوع تبلیغ و بازاریابی است برای کسب و کار خودتون در زمینه PLC و اتوماسیون صنعتی هست. اگر در اینترنت یک سرچ کوتاه در مورد بازاریابی دهان به دهان بزنید به اهمیت این موضوع پی میبرید.

محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *