می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت نام

تلفات در شبکه های تولید و توزیع

تلفات در شبکه های تولید و توزیع: در شبكه هاي برق رساني درصد قابل توجهي از توان و انرژي توليدي نيروگاهها در مسير توليد تا مصرف به هدر مي روند كه مقدار اين تلفات به پارامترهاي متعددي از جمله، بافت شبكه، نوع تجهيزات، چگالي بار، نوع مصرف و سهم هريك در كل، شكل منحني مصرف […]

تلفات در شبکه های تولید و توزیع: در شبكه هاي برق رساني درصد قابل توجهي از توان و انرژي توليدي نيروگاهها در مسير توليد تا مصرف به هدر مي روند كه مقدار اين تلفات به پارامترهاي متعددي از جمله، بافت شبكه، نوع تجهيزات، چگالي بار، نوع مصرف و سهم هريك در كل، شكل منحني مصرف و شرايط آب و هوايي منطقه وابسته ميباشد. تنوع و تعدد عوامل مؤثر در مقدار تلفات به گونه اي است كه در دو شبكه كاملاً يكسان وبا پيك مصرف يكسان ميزان تلفات متفاوت مي باشد.

تلفات ناشي از دو عامل اصلي يعني تلفات توان و تلفات انرژي مي باشد، لذا اهميت تلفات توان بيشتر از تلفات انرژي مي باشد. چون تلفات توان تابعي است از تغييرات مصرف لذا مقدار آن در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت مي باشد و به همين دليل دربرخي ازساعات روز مقدار آن زياد و درساعات ديگر كم مي شود. در يك دوره مشخص تلفات انرژي از مجموع تلفات لحظه اي توان به دست مي آيد.

پیشنیازهای مورد نیاز:

نام فایل: تلفات در شبکه های تولید و توزیع

تعداد صفحات: 53 صفحه

فرمت فایل: PDF

زبان آموزش: فارسی

برای دانلود PDF تلفات در شبکه های تولید و توزیع بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قسمتی از آموزش تلفات در شبکه های تولید و توزیع

به همين علت درصد تلفات انرژي مبين متوسط تلفات توان در دوره مورد مطالعه مي باشد يا به عبارت ديگر درصد تلفات در ساعات پيك به مراتب بيشتر از درصد متوسط تلفات انرژي مي باشد. به عنوان مثال متوسطساليانه تلفات انرژي شبكه سراسري برق با احتساب مصارف داخلي نيروگاهها در حدود ٢٠درصد كل انرژي توليدي است به عبارت ديگر تلفات انرژي برق درسيستم انتقال و توزيع ١٤ تا ١٥ درصد است كه سهم شبكه توزيع از اين تلفات حدود ١٠درصد مي باشد.

همچنين بررسيهاي انجام شده نشان مي دهد مقدار تلفات درساعات پيك حدود ٣٠درصد مي باشديا به عبارت روانتر درساعات پيك ٣٠درصد از انرژي توليدي توسط نيروگاهها به طريق مختلف در اجزاء شبكه به هدر مي رود. نقش مؤثر تلفات در برنامه ريزي، طراحي و بهرهبرداري اقتصادي شبكه، ضرورت مطالعه گسترده در جهت شناسايي و مدل سازي و شناخت اجزاء تلفات را توجيه مي كند. بديهي است اجراي راهكارهاي كاهش تلفات هم از لحاظ بهرهبرداري بهينه از انرژي الكتريكي و هم از لحاظ اقتصادي و مورد عديده ديگر هدف ايده آل هر شبكه انتقال انرژي الكتريكي مي باشد.

تلفات خطوط انتقال:

چنانچه هدف شبكه برق رساني را انتقال انرژي توليد شده در نيروگاهها به سمت مصرف كننده ها در نظر بگيريم آن بخش از انرژي توليد شده كه به مصرف نرسيده است را در رديف تلفات در نظر مي گيريم. به عبارت ديگر براي روشن تر شدن مطلب، اگر مصرف بجاي انرژي را كار مفيد حساب كنيم مي توان گفت: «آن بخش از انرژي الكتريكي كه به كار مفيد تبديل نشود تلفات نام دارد». براي روشن شدن معني تلفات بايستي معني كار مفيد به وضوح روشن شود در واقع تعريف كار مفيد تابعي است از وظيفه مؤسسه موردبحث، به عنوان مثال اگر وظيفه نيروگاهها را فروش برق با كمترين ضايعات در نظر بگيريم در واقع در اين تأسيسات كار مفيد همان انرژي خالص تحويلي به شركت هاي برق منطقه اي مي باشد. در شركت هاي برق منطقه اي نيز كار مفيد انرژي تحويلي آنها به شركت هاي توزيع نيرو و در شركت توزيع نيرو، انرژي تحويلي به مصرف كنندگان را مي توان كار مفيد دانست. با اين تعريف تلفات در مفهوم كلي عبارت خواهد بود از:

  • انرژي فروخته شده- انرژي تحويلي = تلفات انرژي فروخته شده
  •  انرژي خريداري شده = تلفات

دانلود رایگان

دانلود رایگان این فایل صرفا برای کاربرانی است که وارد شده‌اند. چرا عضو سایت نمی‌شوید تا دیگر این پنجره را نبینید و مستقیم دانلود کنید؟! - ورود به سایت
دانلود فایل دانلود این فایل صرفا برای کاربران وارد شده است.
محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *