می‌دونستی می‌تونی همین الان آموزش "PLCmen شدن" خودتو شروع کنی؟!

بزن برییییم!
ورود و ثبت‌نام

کنترل کننده های دور موتور يا اينورتر ها چگونه عمل ميکنند؟

Engine speed controllers or inverters how to act کنترل کننده های دور موتور چيست؟ درايو يا اينورتر فرکانس متغيير و يا کنترل کننده دور موتور برای تنظيم دور الکتروموتورهای Ac استفاده ميگردد. اينورتر ها وظيفه ”کنترل دور موتور“ را بر عهده دارند. کنترل کننده های دور موتور قادرند دور موتور را از صفر تا دور […]

Engine speed controllers or inverters how to act کنترل کننده های دور موتور چيست؟

درايو يا اينورتر فرکانس متغيير و يا کنترل کننده دور موتور برای تنظيم دور الکتروموتورهای Ac استفاده ميگردد. اينورتر ها وظيفه ”کنترل دور موتور“ را بر عهده دارند. کنترل کننده های دور موتور قادرند دور موتور را از صفر تا دور نامی موتور و حتی درصدی بالاتر بطور پيوسته تغيير دهند. VFD تنظيم دقيق دور در الکتروموتورها علاوه بر منعطف نمودن پروسه های صنعتی ٬ در کاربردهای زيادی منجر به صرفه جوئی انرژی هم ميگردد. علاوه بر آن اينورتر ها جريان راه اندازی از شبکه را صفر ميکند. اينورتر ها ميتوانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده استارت و استپ نمايند (stop soft & start soft).

پیشنیازهای مورد نیاز:

نام فایل: کنترل کننده های دور موتور يا اينورتر ها چگونه عمل ميکنند؟

تعداد صفحات: 13 صفحه

زبان آموزش: فارسی

فرمت فایل: PDF

قسمتی از آموزش کنترل کننده های دور موتور يا اينورتر ها چگونه عمل ميکنند؟

همزمان با پيشرفت و فزونی کاربرد موتورهای AC ٬ تکنولوژی کنترلهای دور موتور AC نيز دستخوش تغييرات شگرفی شده اند بطوريکه اينورتر های AC قابليت موتورهای AC را تکميل کرده اند در کاربردهای صنعتی غالباً می خواهيم که موتورها در سرعت و گشتاور دلخواهمان کارکنند٬ بنابراين برای کنترل سرعت و گشتاور  از کنترل کننده های دور موتور استفاده می کنيم.

اينورتر ها تجهيزاتی هستند از قطعات الکترونيکی مانند: تريستورها٬ IGBT و خازن و .. ساخته شده اند که از آنها برای کنترل ولتاژ و کنترل فرکانس استفاده می شود. علاوه براين در کاردبرهايی مانند جرثقيل ها٬ آسانسورها و کاربرد های صنعتی که عدم وجود ضربه در راه اندازی و توقف موتور از اهميت ويژه ای برخوردار است٬ استفاده از اينورتر اجتناب ناپذير می شود.

مقايسه عملکرد سافت استارتر با کنترل کننده های راه انداز نرم يا سافت استارتر:

  • راه انداز نرم يا سافت استارتر در صنعت برای راه اندازی الکتروموتور بکار ميرود و دراين حالت بيشترين جريان راه اندازی حدود ۲٫۵ برابر جريان حالت عادی موتور است منحنی راه اندازی با يک شيب مناسب و قابل انتخاب است.
  • درسافت استارتر ها ازکليد های استاتيکی (SSR) استفاده ميشود که درتوان های پايين ازتراياک و در توان های بالا از يک جفت تريستور بصورت معکوس و موازی استفاده ميشود.
  • در راه انداز نرم تغيير ولتاژ وجود دارد و در واقع با کنترل ولتاژ سينوسی ورودی در هردو نيم سيکل مثبت و منفی ولتاژ خروجی با همان فرکانس ورودی ميشود.
  • از يک راه انداز نرم ميشود تعداد زيادی موتور را با ايجاد يک مدار فرمان مناسب راه اندازی کرد به طور مثال تعداد ۱۰ دستگاه موتور يا بيشتر را ميشود با يک راه انداز نرم استارت کرد.
  • در راه انداز نرم امکان افزايش دور موتور بيشتر از دور نامی وجود ندارد.

دانلود رایگان

دانلود رایگان این فایل صرفا برای کاربرانی است که وارد شده‌اند. چرا عضو سایت نمی‌شوید تا دیگر این پنجره را نبینید و مستقیم دانلود کنید؟! - ورود به سایت
دانلود فایل دانلود این فایل صرفا برای کاربران وارد شده است.
محمدرضا محربی

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی PLC می‌بود تا علاوه بر یادگیری ساده‌تر PLC، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده می‌کردم. آن آرزو، اکنون، “PLCmen” نام دارد. بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدم: برای من، PLC تنها یک کار نیست؛ یک ماشین تبدیل رویا به واقعیت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *